Przycinanie krzewów Zielona Góra, kiedy i jak przycinać.

Przycinanie krzewów Zielona Góra, kiedy i jak przycinać.

Przycinanie krzewów

Dzięki systematycznemu przycinaniu krzewów, nasze rośliny będą rosły lepiej, staną się gęstsze, a także dadzą więcej owoców i piękniej zakwitną. Jak widać przycinanie krzewów Zielona Góra, ma bardzo dużo plusów. Jednak kiedy należy przycinać żeby cieszyć się z pięknie rosnących roślin? Już podpowiadamy!

Jakie krzewy przycinamy?
Przycinanie krzewów Zielona Góra, kiedy i jak przycinać.

Krzewy dzielimy na dwie grupy, na krzewy ozdobne i krzewy owocowe. Te pierwsze przycinamy między innymi po to, aby piękniej kwitły i stały się gęstsze i odporniejsze na choroby grzybowe.

Kiedy przycinamy krzewy ozdobne?

Przycinanie krzewów Zielona Góra, musimy rozdzielić na dwa terminy. Na przycinanie wiosną lub latem. Dlaczego? Ponieważ przycinanie ściśle uzależnione jest od czasu kwitnienia i zawiązywania pąków. Na początku lata przycinamy, zaraz po kwitnieniu, krzewy kwitnące wiosną z pędów zeszłorocznych, natomiast krzewy które kwitną wiosną, przycinamy już na samym początku wiosennych miesięcy. Jednak od każdej reguły istnieją wyjątki, tak i tutaj niektóre gatunki krzewów ozdobnych rządzą się swoimi prawami.

Kiedy przycinamy krzewy owocne?

Krzewy owocowe przycinamy mocno i w miarę regularnie, dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowymi, a także obfitymi zbiorami. Krzewy owocowe przycinamy w czasie wegetacji latem i w czasie spoczynku zimą. Przycinamy pędy chore, zaatakowane przez szkodniki, oraz obumarłe.

Rodzaje cięć

Cięcia odmładzające. Są to cięcia wykonywane u starszych krzewów. Usuwamy najstarsze pędy, oraz przycinamy pędy rozgałęzione. Dzięki takiemu cięciu pobudzony zostaje rozwój nowych pędów.

Cięcia formujące, likwiduje zbędne pędy, nadaje roślinie kształt. Podczas takich cięć wykonuje się także przyginanie pędów, lub obciążanie je ciężarkami, dzięki czemu roślina nabiera kształtu także przy samej ziemi.

Cięcia sanitarne, wykonujemy wtedy gdy pędy zostały zarażone, są martwe a także uszkodzone i suche. Pozwala to na zapobiegnięcie rozprzestrzenianie się choroby na inne zdrowe pędy i gałęzie.

Cięcia korygujące, pozwalają na wycięcie pędów, które były niewłaściwie przycinane.

Zbyt mocne przycięcie pędów może spowodować zbyt mocne rozrastanie się krzewów, dlatego warto przycinanie rozłożyć w czasie, na przykład na kilka sezonów.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.